Representatives

Each of the 144 partnership schools will have a designated representative who will disseminate Partnership information within the school and who will direct requests for information and assistance to the Director of the Partnership. The Partnership representatives will meet quarterly with Coordinating Council members in each district. Representatives are chosen by principals in each school.

County School Principal Representative
Alexander Alexander Central High Doug Rhoney Bill Vinson
Alexander Bethlehem Elementary Jill Bowman Peek Jennifer Dooley
Alexander East Alexander Middle Lisa Harrington Toni Smith
Alexander Ellendale Elementary Crystal Hoke Crystal Hoke
Alexander Stony Point Elementary Andy Palmer Andy Palmer
Alexander West Alexander Middle Chad Maynor Allen Price
Alexander Hiddenite Elementary Rene Stilwell Alyssa Miller
Alexander Wittenburg Elementary Mary Brown Mary Brown
Alexander Sugar Loaf Elementary Cary Cash Tammy Watts
Alexander Taylorsville Elementary Janel Lingle Janel Lingle
Alleghany Glade Creek Elementary Gerald Miller Melissa Gibson
Alleghany Sparta Elementary Dustin Webb Dustin Webb
Alleghany Alleghany High Scott Carter Scott Carter
Ashe Ashe County High Jason Krider Jason Krider
Ashe Ashe County Middle Dustin Farmer Dustin Farmer
Ashe Blue Ridge Elementary Callie Grubb Callie Grubb
Ashe Mountain View Elementary David Blackburn Holly Roten
Ashe Westwood Elementary Jennifer Robinson Jennifer Robinson
Avery Avery County High Todd Griffin Todd Griffin
Avery Banner Elk Elementary Justin Carver Justin Carver
Avery Cranberry Middle Ricky Ward Ricky Ward
Avery Avery Middle School Ruth Shirley Ruth Shirley
Avery Freedom Trail Elementary Ricky Ward Ricky Ward
Avery Newland Elementary Jamie Johnson Jamie Johnson
Avery Riverside Elementary Dr. Monet Samuelson Dr. Monet Samuelson
Avery Crossnore Elementary Matthew Bentley Matthew Bentley
Burke Burke Middle College Kathy Amos David Lee
Burke Chesterfield Elementary Charles Williams Charles Williams
Burke Drexel Elementary Keith Recker Keith Recker
Burke East Burke High Shane Mace Lisa Fortenberry
Burke East Burke Middle Terry Penland Lori Eggers
Burke Forest Hill Elementary Sara LeCroy Casey Seevers
Burke Freedom High Felicia Simmons Felicia Simmons
Burke George Hildebrand Elementary Jeannie Jandrew Jeannie Jandrew
Burke Glen Alpine Elementary Caroline Howard Caroline Howard
Burke Hallyburton Academy Rob Ford Bonnie Wilson
Burke Heritage Middle Katie Moore Tim Barnsabck
Burke Hildebran Elementary Randy Sain Randy Sain
Burke Icard Elementary Daniel Wall Daniel Wall
Burke Jimmy C. Draughn High Karen Auton Gretchen Reiss
Burke Liberty Middle Christie Abernathy Christie Abernathy
Burke Hillcrest Elementary Lora Austin Nikki Costello
Burke Mull Elementary Shirley Fore Angie Happoldt
Burke North Liberty Shanda Epley Shanda Epley
Burke Oak Hill Elementary Dr. Candice Bailey Dr. Candice Bailey
Burke Ray Childers Elementary Heidi Bristol Heidi Bristol
Burke Robert L. Patton High Wendy Barber Dana Lail
Burke Rutherford College Elementary Lisa Dale Lisa Dale
Burke Salem Elementary Shane Gardner Jennifer Hampton
Burke Table Rock Middle Jennifer Hawkins Jennifer Hawkins
Burke Valdese Elementary Teresa Dale Teresa Dale
Burke W.A. Young Elementary Christie McMahon Christie McMahon
Burke Walter Johnson Middle Brett Wilson Brett Wilson
Caldwell Baton Elementary Jason Teffeteller Teresa Transou
Caldwell Caldwell Career Center Middle College Brian Suddreth Brain Suddreth
Caldwell Gateway School Bill Schreiber Daniel Prestwood
Caldwell Collettsville School Craig Styorn Craig Styon
Caldwell Davenport Elementary Kelly Smith Dabney Smith
Caldwell Dudley Shoals Elementary Gwyn Roop Gwyn Roop
Caldwell Gamewell Elementary Andy Berry Tracey Harris